سه عادتی که اعتماد به نفس شما را دو چندان می‌کند

0

همه‌ی ما بر قدرت عادات در زندگی خود واقف هستیم، اینکه اگر به آن‌ها وابسته شویم ترک آن‌ها غیر ممکن نیست، اما سخت خواهد بود، مخصوصاً اگر عادات خوبی نباشد.

عادات خوب بسیاری نیز وجود دارند که به شدت بر ویژگی‌های شخصی ما، بر قدرت اراده و اعتماد به نفس ما می‌افزایند.

زمانی این عادات مثمر ثمر خواهند بود که بتوانند ویژگی‌های خود را در ما پایدار نگاه دارند. برای پایداری یک ویژگی که سبب ساز ویژگی‌های فوق‌العاده‌ی بعدی خواهد بود، باید تلاش کرده و پیگیر و خواهان واقعی آن عادت باشیم.

 

ــــ تنها این سه عادت ــــ
اعتماد به نفس‌تان را به اوج می‌رسانند

 

 

عادت اول | جلوگیری از اتلاف وقت

هر فردی در طول هفته 168 ساعت زمان در اختیار دارد که به طور معمول یک سوم آن را در خواب است.خواب یک نیاز اساسی برای بدن هر شخصی است. بحث بر سر هدر رفتن زمان به هنگام خواب نیست، بحث این است که دو سوم زمان باقی مانده را چگونه خواهیم گذراند.

« زود خوابیدن و زود بیدار شدن، شخص را سالم، عاقل و ثروتمند می‌کند».

بنجامین فرانکلینرییس جمهور تاریخی آمریکا

وقتی فردی بر روی هیچ یک از زمان‌های زندگی شخصی و کاری خود برنامه‌ی مشخصی ندارد، همیشه وقت کم می‌آورد، همیشه چیزی را جا می‌گذارد و همیشه دیر می‌رسد، این خود باعث خرابکاری در بسیاری از شرایط مختلف می‌شود که زمینه‌ی پایین آمدن اعتماد به نفس را در شخص فراهم می‌کند.

اما وقتی فردی زمان بیداری و خواب مشخصی دارد، فهرست فعالیت‌های روزانه‌ی خود را به صورت یک چک لیست تهیه می‌کند و بعد از اتمام هر کاری آن را تیک می‌زند، قطعاً دو سوم زمان بیداری خود با موفقیت دو چندان و احساس رضایت بالا سپری خواهد کرد.

فردی که برنامه‌ریزی بالایی دارد، هم از زمان خواب خود لذت خواهد برد و هم وقتی زمان بیداری فرا رسد هر پنج دقیقه یک بار ساعت را خاموش نخواهد کرد، زیرا مشتاق است تا یک روز عالی را با سرحالی شروع کند.

 

جهت کسب اعتماد به نفس بالا بر زمان‌های روزانه‌ی خود کنترل کامل داشته باشید و با برنامه‌ریزی پیش بروید و این عادت منظم بودن و عدم اتلاف وقت را در خود تقویت کنید.

 

عادت دوم | تمرکز بالا

هر شغلی نیازمند برقراری ارتباط است. گاهی باید نیازهای ارباب رجوع و خریدار را به صورت حضوری پاسخ داد و گاهی این پاسخ دهی نیازمند برقراری یک ارتباط تلفنی است. مدت زمان گفت و گو در هر دو گروه به صورت تلفنی و حضوری با یکدیگر متفاوت است. اما اگر ما تلفن را به عنوان یک مثال در نظر بگیریم، پس از هر بار پاسخگویی 15 دقیقه طول می‌کشد تا دوباره تمرکزتان را به دست آورید.

بالاترین سطح عملکرد مخصوص آدم هایی است که متمرکز، خلاق و فکور هستند، کسانی که می دانند هر مشکل را یک فرصت ببینند.

دیپاک چوپراروانپزشک برجسته‌ی آمریکایی-هندی

اگر ارتباط تلفن شما موفقیت آمیز باشد میزان از بین رفتن تمرکزتان پایین خواهد بود، اما اگر یک ارتباط تلفنی ناخوشایند به صورت مزاحمت داشته باشید، ممکن است کل زمان روز کاری شما تلف شود و شما به طور کل تمرکزتان را به هم بریزید.

شما باید بتوانید در هر شرایطی که در محیط کار پیش می‌آید تمرکز کنید هر چقدر تمرکز شما بعد از انجام فعالیتی که احساس ناخوشایندی در شما به وجود آورده بیشتر باشد، کمتر ذهنتان به سمت افکار منفی و بی‌معنی پیش خواهد رفت.

تمرین زیرا را انجام دهید.

یک برگه بردارید و شروع  به نوشتن کنید. نه به غلط‌های املایی و نه به درستی یا نادرستی، منفی یا مثبت بودن نوشته‌های خود دقت کنید. فقط بنویسید. این‌ها دقیقاً جریان‌هایی هستند که ذهن خودآگاهتان را اشغال کرده‌اند:

« چرا؟ خخخخخ؟ هوا ابری است؟ سلام سلام.من اینجام. چی شده؟ دارم می‌نویسم. ناهار همبرگر؟ شب شد. فردا. یادش بخیر. تلفن بی‌فایده. ناراحتم. عجب روزیه.من فقط می‌نویسم؟ و…»

آنقدر بنویسید تا برگه کامل شود. هر چقدر بنویسید بالاخره یک چیز مفید از بین نوشته‌هایتان پیدا خواهد شد.

شما باید نوشتن را یک صفحه‌ی خالی را هر روز انجام دهید. شاید برایتان جالب باشد که فایده‌ی این کار چیست. ذهن هر کسی گاهی پُر از کلمات و جملاتی می‌شود که نه تنها فرد هیچ نیازی به آن‌ها ندارد بلکه آرامشش را سلب می‌کند. شما وقتی چیزی را نمی‌خواهید و به هیچ عنوان برایتان فایده ندارد چه می‌کنید؛ آن را دور می‌ریزید.

عادت به نوشتن فکرهایتان روی صفحه‌ی خالی مثل تخلیه‌ی زباله‌های ذهنتان در هنگام صبح است، کاری که بخش فعال و منطقی ذهنتان را آرام می‌کند و به شما تمرکز و خلاقیت می‌دهد.

گفتیم نوشتن واقعا می‌تواند به طور ساده‌ای بسیاری از دردهای‌تان را درمان کند

به مرور زمان این عادت مناسب زمینه‌ساز اعتماد به نفس و قدرت کنترل ذهن را به شما خواهد داد. صبور باشید.

عادت سوم | خوش‌بینی

تصور کنید امروز صبح که از خواب بلند شدید یک عینک سرخ فام به چشمانتان زده‌اید. درخشش گرم و سرزنده‌ای تمام روزتان را پُر می‌کند. هر آدم و هر چیزی که می‌بینید سایه‌ای صورتی پیدا می‌کند.

«وقتی شما خوش بین هستید، زندگی شیوه ای بامزه برای مراقبت از شما دارد».

سایمون سینککارشناس و مشاور حوزه‌ی رهبری

از جهاتی، شما هر روز یک عینک به چشمتان می‌زنید. این عینک مثل فیلتری عمل می‌کند که جهان را از پشت آن می‌بینید، فقط خودتان حواستان نیست که چه طور فیلتری را انتخاب کرده‌اید.

اگر هر روز عینکتان را خودتان انتخاب کنید، خودتان تعیین می‌کنید که تجربیات آن روزتان چه شکلی باشد. شما تصمیم می‌گیرید که امروز یک روز حسابی و ارزشمند باشد، روزی پُر از تجربه‌های جالب، یا روزی پُر از مبارزه‌های پشت سر هم که در آن فقط باید بجنگید. تجربه‌های شما از ذهنتان شروع می‌شود، عینک مورد علاقه‌تان را پیدا کنید.

در اینجا چند نمونه عینک برایتان می‌آوریم؛ ببینید به شما می‌خورد:

عینک امروز من این است که …

  • از هر لحظه زندگی‌ام بیشترین بهره را ببرم…
  • در هر شرایطی به دنبال بهترین باشم…
  • اگر با شرایط یا افرادی دور از انتظار رو به رو شدم، به نکته‌های جالبش توجه کنم…
  • از صداها/بوها/ مزه‌های اطرافم لذت ببرم.

عادت به خوش بینی و دیدگاه مثبت را در زندگی خود وارد کنید که اعتماد به نفسی عجیبی در شما ایجاد خواهد کرد.

عادت‌ها چیزهای عجیبی هستند که ما گاهی هر روزه از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم بدون آنکه به مفید یا نبودن آن توجه کنیم و چه خوب است اگر عادتی خوب و پسندیده را در خود پرورش دهیم، چرا که جز سود برایمان چیزی نخواهد داشت.

سمانه زمانی مقدم مشاور تخصصی کنکور

مشاوره مشاوره کنکور در مشهد -استاد حامد خسروی -حضوری در مشهد و غیرحضوری در کل کشور

Leave A Reply

Your email address will not be published.