با تمرین پرانایاما در هر حالتی خیلی سریع به آرامش کامل برسید

0

ورزش یوگا به تصدیق متخصصین ورزش و روانشناسان با تجربه، کامل‌ترین و سودمندترین ورزش‌ها به شمار می‌رود. زیرا این ورزش میراث تمدن پنج هزارساله‌ی ملت متفکر هند است. عمده‌ی توجه این ورزش معطوف به فکر، اعصاب و روان فرد است. در مقاله‌ی امروز یک تکنیک فوق‌العاده‌ی یوگا به نام پرانایاما را عملی به شما آموزش می‌دهیم که تاثیرش در آرامش شما باورنکردنی خواهد بود.

زندگی کردن به سبک مدرن برای بشر امروز عارضه‌هایی را به همراه آورده است. وجود مسئله‌ای به نام استرس در محیط کار، دگرگونی‌هایی عمیق و غیر قابل تحمل را برای افراد در مشاغل مختلف به وجود آورده است.

اگر شما هم دائم در استرس هستید
تکنیک پرانایاما راه چاره‌ی همه چیز است

 

از آنجا که 60 درصد از زمان بیداری افراد در محیط کار سپری می‌شود، بنابراین میزان فشار وارده بر فرد بیشتر در محیط بیرون از منزل و در محیطی است که مشغول به فعالیت است. این استرس ناشی از محیط شغلی علاوه بر ناراحتی‌های روحی، مشکلات جسمانی را نیز برای افراد به وجود آورده که بسیار خطرناک است.

تحقیقات پزشکی گستره ثابت کرده است که رابطه‌ی مستقیمی بین استرس و ناراحتی‌های جسمی وجود دارد. بنابراین دوری کردن از این ناراحتی‌ها لازمه‌ی برخورد صحیح با استرس و تحت کنترل درآوردن اوضاع نابسامان در محیط شغلی است.

یوگا به عنوان یکی از روش‌های مهم در کاهش استرس و تنش در افراد نقش بزرگی را ایفا می‌کند. باعث می‌شود افراد به سطحی از رضایتمندی برسند تا بتوانند کمترین میزان استرس را از محیط اطراف دریافت کنند.

در یک کلام یوگا معجزه می‌کند
کافی است امتحان کنید

پرانایاما (کنترل انرژی حیاتی):

بر اساس دانش یوگا پرانا نیروی حیاتی یا انرژی کیهانی است که در تمام اشکال حیات موجود است.این نیرو خود را در بدن به شکل کارکرد تنفسی جلوه‌گر می‌سازد و ارگانیسم بدن طی عمل تنفس، پرانا را به راحتی جذب می‌کند.

در یوگا تمریناتی وجود دارد که بر اساس آن می‌توان از طریق تمرکز فکر و تنفس منظم، حجم زیادی از پرانا را وارد بدن کرد و از تأثیرات مثبت آن که به تعادل نیروها در بدن می‌انجامد، استفاده کرد.

به این عمل پرانایاما گفته می‌شود.

طی این تمرینات بدن و ذهن سرشار از انرژی‌های متعادلی می‌شود. در واقع پرانایاما نیایش به وسیله‌ی تنفس است. تنفس ما انسان‌ها اغلب تصادفی و بی نظم است و به همین دلیل است که تعادل انرژی حیاتی در بدن مختل می‌شود و در نتیجه بی‌نظمی‌های متعددی در بدن بروز پیدا می‌کند. بدن به مرور نیرو و استقامت خود را از دست می‌دهد و احساس خستگی و افسردگی دائمی پدید می‌آید.

بر اساس دانش یوگا وضعیت جسمی شخص تا حد زیادی به منظم بودن تنفس وی بستگی دارد. این روشن است که حالات شدید احساسی در الگوی تنفس منعکس می‌شود. تنفس صحیح و منظم هماهنگی فوق‌العاده‌ای در مکانیسم اندام روی می‌دهد و بعد از آن است که فرد فوراً احساس راحتی و آرامش عصبی می‌کند.

پرانایاما شامل سه مرحله است:

1- بیرون دادن تنفس

2- داخل بردن تنفس

3- حالات بین آن‌ها یعنی نگه داشتن تنفس

اگر انسان بتواند تنفس ظاهری خود را به خوبی کنترل کند به سادگی قادر می‌شود نیروی حیاتی را تحت فرمان خود درآورد، تنفسی که با فکر و اندیشه و تحت کنترل اراده هدایت شود، نیروی حیات بخش است که می‌توان از آن آگاهانه استفاده کرد.

اگر شما در زندگی کاری خود استرس زیادی را دریافت می‌کنید و تغییر و تحولات منفی ناشی از دریافت امواج منفی را در بدن خود احساس می‌کنید، انجام این تمرین ساده اما به شدت تأثیر گذار در کاهش و نابودی استرس شما مؤثر خواهد بود.

باید بدانید که قدمت انجام پرانایاما به چند هزار سال پیش بازمی‌گردد. نقاشی‌های دیواری زیادی از کسانی که در حال انجام این عمل هستند در معابد هند و تبت به چشم می‌خورد. بر اساس این دانش آنچه که در حین تنفس وارد بدن می‌شود، نه فقط هوای اتمسفری که پراناست.

اغلب مردم تنها بخشی از ظرفیت کامل سیستم تنفسی خود را به کار می‌گیرند، 
آن‌ها فقط حدود یک سوم از اکسیژنی را که شش‌هایشان قادر به استفاده است به درون بدن می‌فرستند.

با انجام تمرینات تنفسی روزانه 2 بار و هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه منافع بسیاری نصیبتان خواهد شد.مطمئن هستم همه‌ی ما به اندازه‌ی 15 دقیقه در روز وقت خالی داریم.

» همین الان این تمرین یوگا را انجام دهید:

1- در وضعیتی که هستید بنشینید یا بایستید. در حالی که سینه،گردن و سر در یک خط مستقیم قرار گرفته‌اند، چشمانتان را ببندید و ضمن آن که سعی می‌کنید ذهنتان را متمرکز کنید، به آرامی و از طریق بینی نفس بکشید. شما اکنون ذرات حیات بخش منتشر در فضا را به سمت شش‌های خود روانه می‌کنید. سپس به آرامی و تناوب هوا را از راه بینی خارج کنید. این عمل را چند بار تکرار کنید.

شاید به نظر این یک تنفس معمولی باشد، اما حقیقت اینجاست که انجام این تنفس که در سطحی از آگاهی و تمرکز انجام می‌شود آن را متمایز می‌کند. محققان آمریکایی معتقدند که انجام این تمرین با تأثیر مستقیم بر اعصاب تالاموس، بدن را در حالت استراحتی عمیق قرار می‌دهد. در این حالت چگونگی پاسخ ژن‌ها به پریشانی و استرس تغییر می‌کند.

2- در وضعیت قبل قرار بگیرید، این بار با شروع دم، در ذهن خود تا عدد شش بشمارید. سپس به آهستگی در حالی که دوباره تا شش می‌شمارید از طریق سوراخ‌های بینی بازدم را انجام دهید. تمرین را چند بار تکرار کنید. به جای بالا بردن شانه در حین دم، می‌توان شکم را به بیرون داد. این روش آسان به ریه‌ها کمک می‌کند تا از هوای تازه پُر شوند و هوای کهنه‌ی بیشتری را حین بازدم تخلیه کنند.

 

انجام تمامی تمرینات تنفسی به نظر ساده، امواج مغشوش ذهن را آرام می‌کند و فرد خواهد توانست کنترل خود را به دست گرفته و ضمن یافتن آرامش، بهترین عملکرد را ارائه ‌دهد. انجام این تکنیک‌ها در محیط کار، سطح سرخوشی و نشاط افراد را بالا برده، خستگی‌ها را می‌زداید و فرد می‌تواند با نیروی مضاعف به فعالیت‌های شغلی‌اش ادامه دهد.

اهمیت این تمرینات از آن جهت است که همه جا و همه وقت می‌توان آن را آزمود و از اثرات سریع آن بهره‌مند شد.

اگر شما هم از پریشانی و استرس به ستوه آمده‌اید تمرینات تنفسی را فراموش نکنید، مطمئن باشید نتیجه‌ی آن همان آرامشی است که به دنبال آن بوده‌اید و از طرف دیگر بازده‌ی شغلی شما را دو چندان خواهد کرد، زیرا بر سطح تمرکز فکری شما نیز می‌افزاید.

سلامتی جسم و روح در کنار هم هستند که معنی پیدا می‌کنند و موجبات آرامش شما را فراهم می‌سازند.در به دست آوردن آن آرامش خاص کوشا باشید.

حضرت علی(ع) می‌فرمایند: تندرستی و سلامتی از برترین نعمت‌هاست. (غررالحکم ج۱)

سمانه زمانی مقدم روانشناس و برنامه ریز تخصصی کنکور

نویسنده کتاب جعبه سیاه تک رقمی های کنکور

Leave A Reply

Your email address will not be published.