دوره آمادگی آزمون یوس در مشهد

0

✅ معرفی و بررسی آزمون یوس ترکیه

اگر علاقه‌‎مند به تحصیل در ترکیه هستید، قبل از هر چیز باید با آزمون ها و شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی آگاهی داشته باشید. ما در ادامه با بررسی شرایط و نحوه برگزاری آزمون یوس YOS ترکیه و آنچه برای شرکت در این آزمون نیاز خواهید داشت، شما را با همه چیز درباره آزمون یوس ترکیه از جمله هزینه، شرایط نمره و درصد قبولی در آزمون یوس ترکیه و اتخاذ تصمیم برای تحصیل در ترکیه، به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

آزمون یوس ترکیه
Old-red-tram-in-Istanbul

1. آزمون یوس (YOS) چیست؟

آزمون یوس (YOS) یک آزمون دانشجویی برای دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه دارند، می‎‎‌باشد. نتایج این آزمون برای دانشگاه‌های ترکیه و ورود به آنها حائز اهمیت است. کشور ترکیه از این آزمون برای تایید صلاحیت دانشجویان بین‌المللی استفاده می کند و از این طریق سطح مهارت‌های اساسی دانشجویان داوطلب را اندازه گیری می کند.

آزمون YOS (آزمون دانشجویان بین المللی) از سال 1981 برگزار می شود. تا قبل از سال 2010، آزمون یوس در ترکیه توسط ÖSYM (مرکز انتخاب و استقرار دانش آموزان) برگزار می‌شد اما از این تاریخ به بعد، سازماندهی و اجرای آزمون های دانشجویی خارجی (آزمون YOS) به خود دانشگاه ها سپرده شد.

آزمون یوس ترکیه برای چه رشته هایی است؟

طبق قانون جدید ترکیه، تحصیل در همه‌ رشته ‌ها در دانشگاه های ترکیه، به شرط قبولی در آزمون یوس امکانپذیر است. دانشجویان با شرکت در آزمون YOS در شاخه های علمی مختلف از قبیل رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، علوم انسانی، حقوق و هنر تحصیل کنند.

2. ساختار آزمون YOS ترکیه

آیا شرایط تحصیل در ترکیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.صفحه 1 از 2نام و نام خانوادگی*شماره تلفن همراه*سن*آدرس ایمیل*بعدی

یوس یک آزمون چند گزینه ای است که در آن پاسخ ها با مداد روی کاغذ مشخص می شوند. این آزمون از دو بخش آزمون مهارت های یادگیری پایه و آزمون مهارت زبان ترکی تشکیل می شود.

بخش مهارت های علوم پایه، توانایی استدلال انتزاعی دانش آموزان را ارزیابی می کند. برای دانش آموزانی که گروههای دارای 100٪ آموزش انگلیسی را ترجیح می دهند شرکت در آزمون مهارت زبان ترکی اجباری نیست این آزمون پتانسیل دانشجو را برای شرکت در کلاس آمادگی ترکیه فقط در سال اول تحصیلی تعیین می کند و نتیجه این آزمون در مراحل ثبت نام دانشگاه لازم نیست. 

بخش های اصلی و سوالات آزمون یوس ترکیه

جالب است بدانید که آزمون یوس بیشتر با معلومات ریاضی و هوش سر و کار دارد. به همین دلیل تقسیم بندی موضوعات و تعداد سوالات آزمون یوس ترکیه به این صورت است:

 1. ریاضیات و هندسه (35 سوال)
 2. هوش (45 سوال)

زبان آزمون یوس در بخش دانش علوم پایه به زبان انگلیسی می باشد.

بعضی از دانشگاه ها با توجه به رشته انتخابی دانشجویان برای تحصیل، ممکن است موضوعاتی را مانند فیزیک، زیست، شیمی، تاریخ و جغرافیا به آزمون یوس اضافه کنند.

شرایط آزمون یوس ترکیه
Hagia-Sophia

3. شرایط شرکت در آزمون یوس ترکیه چگونه است؟

شرایط آزمون یوس ترکیه با توجه به رشته به رشته و دانشگاه انتخابی دانشجویان متفاوت است. این آزمون شامل مهارت های یادگیری پایه است. توزیع سوالات با توجه به دانشگاه برگزار کننده آزمون و رشته مورد نظر متفاوت است. موضوع سوالات آزمون یوس معمولاً از بخش های ضریب هوشی، ریاضیات و هندسه تشکیل می شود.

نحوه ثبت نام آزمون یوس ترکیه

برای شرکت در آزمون یوس، می توانید از طریق آدرس های اینترنتی اعلام شده توسط هر دانشگاه، ثبت نام خود را به صورت آنلاین انجام دهید.
برای ایجاد پیش ثبت نام باید به صفحات وب دانشگاه ها مراجعه کنید. ثبت نام آنلاین در بسیاری از دانشگاه ها امکان پذیر است و در ابتدا باید یک آدرس ایمیل معتبر داشته باشید. 

توجه داشته باشید که آزمون یوس تنها برای ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کاردانی و کارشناسی می باشد.

4. آزمون یوس به چه زبانی می باشد؟

از آنجا که این برنامه یک آزمون برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ترکیه می باشد، سوالات آزمون یوس ترکیه به زبان انگلیسی می باشد.

برای شرکت در آزمون یوس نیازی به ارائه مدرک زبان نیست، اما تسلط دانشجویان به زبان انگلیسی نقش مهمی در کسب نمره مطلوب در این آزمون دارد.

در صورت قبولی در آزمون YOS، دانشجویان برای ادامه روند پذیرش از دانشگاه های ترکیه، به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند.

5. کدام نهاد مسئول اعلام نتایج آزمون یوس است؟

آزمون‎‌های YOS توسط دانشگاه های ترکیه برگزار می شود و به همین دلیل و عدم برگزاری یک آزمون مرکزی، دانشگاه های برگزار کننده ی آزمون، وظیفه ارزیابی درخواست ها و اعلام نتایج را بر عهده دارند.

نتایج آزمون یوس به طور معمول در ماه ژوئن توسط هر دانشگاه اعلام می شود.

آزمون YOS ترکیه
unforgettable-things-to-do-antalya-turkey

برخی از معروف‌ترین دانشگاه های برگزار کننده آزمون YOS ترکیه

 1. دانشگاه استانبول
 2. دانشگاه آنکارا
 3. دانشگاه اژه
 4. دانشگاه باجسهیر
 5. دانشگاه آتاتورک

6. تاریخ و محل برگزاری آزمون یوس YOS ترکیه

آزمون YOS در مراکز امتحانی تعیین شده توسط دانشگاه های ترکیه و در تاریخ تعیین شده توسط آنها برگزار می‌شود. در نتیجه برای آگاهی از زمان و محل برگزاری آزمون ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و از زمان برگزاری آزمون یوس طبق اطلاعیه هر دانشگاه با خبر شوید.

به طور کلی زمان ثبت نام آزمون یوس ترکیه، از آوریل هر سال آغاز می شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد.

زمان برگزاری آزمون یوس در برخی دانشگاه های ترکیه در سال 2021

نام دانشگاهتاریخ ثبت نام آزمون یوس ترکیهپایان مهلت پذیرشزمان آزمون یوس ترکیه
دانشگاه اوندکوز ماییز25.01.202116.04.202122.05.2021
دانشگاه اژه08.03.202131.05.202119.06.2021
دانشگاه استانبول01.03.202110.06.202110.07.2021
دانشگاه قاضی عینتاب01.02.202104.06.202103.07.2021

7. آیا محدودیت سنی برای شرکت در آزمون یوس ترکیه وجود دارد؟

خیر. برای متقاضیان شرکت در آزمون یوس، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. فقط توجه داشته باشید که برحسب رشته و دانشگاه و محدودیت هایی که دانشگاه ها اعمال می کنند، توجه به شرایط سنی برای شرکت در این آزمون در برخی موارد، اهمیت خواهد داشت.

taksim-istiklal-street-beyoglu-istanbul

8. آیا دفعات شرکت در آزمون YOS محدودیت دارد؟

از آنجا آزمون یوس در هر دانشگاه و برای هر رشته متفاوت است و هر دانشگاه آزمون YOS متفاوتی دارد، شرکت بیش از یکبار در آزمون و ثبت نام بیش از یک مورد محدودیتی ندارد. بعلاوه نمره هر آزمون مجزا می‌باشد و نمرات آزمون های مختلف تاثیری در نمره نهایی شرکت کنندگان نخواهد داشت.

9. آیا زمان برگزاری آزمون یوس ترکیه و مهارت های زبان ترکی همزمان است؟

اگرچه آزمون های ترکی معمولاً پس از پذیرش داوطلب در دانشگاه انجام می شود، اما برخی از دانشگاه ها آزمون ترکی را نیز در طول روزی که آزمون یوس برگزار می شود، اعمال می کنند.

10. آزمون زبان ترکی YOS چیست؟

اگرچه آزمون یوس به طور کلی برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ترکیه برگزار می شود و سوالات آزمون یوس به زبان انگلیسی می باشد، اما این آزمون از بخش دیگری نیز تشکیل می شود که وظیفه بررسی میزان آشنایی داوطلبان به زبان ترکی را برعهده دارد.

اگر می خواهید خود را به درستی برای امتحان آماده کنید، می توانید چند فیلم یا فیلم ترکی را تماشا کنید تا در مورد زندگی روزمره و زبان ترکی ایده بگیرید.
همچنین می توانید یک فرهنگ لغت ترکی داشته باشید تا هر روز آن را مرتبا بخوانید و خود را با عبارات و کلمات زبان ترکی آشنا کنید.

11. مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس ترکیه

 • مدرک دیپلم 12 ساله (کپی تأیید شده دیپلم دبیرستان داوطلب به ترکی یا انگلیسی ترجمه شده)
 • TRANSCRIPT / GRADE DUMP (کپی مصدق سند رونوشتی که لیستی از دوره های گذرانده شده توسط داوطلب را در دبیرستان به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه کرده است)
 • گذرنامه / شناسنامه (کپی تصدیق شده از گذرنامه یا سند هویت کاندیدا ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی)
turkey

11. شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه

 1. اگرچه شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت است، برخی از معیارهای ارزیابی رایج وجود دارد که بسیاری از آنها در برنامه پذیرش دانشگاه ها مشترک است.
 2. اولویت و شرط اول نتیجه آزمون یوس داوطلب است. برای اخذ پذیرش و ورود به هر دانشگاهی، داوطلب باید به طور کلی باید حداقل نمره 40 را دریافت کند.
 3. شرط مهم دیگر که یکی از شرایط ارزیابی درخواست های داوطلبان است، سهمیه کشوری اعمال شده برای دانشجویان بین المللی در هر دانشگاه ها است.

در صورت عدم تکمیل ظرفیت دانشگاه ها برای دانشجویان بومیان، سهمیه ای به دانشجویان بین المللی تعلق می‌گیرد.

برخی فاکتورهای متفاوت آزمون یوس دانشگاه های ترکیه

 1. رتبه بندی داوطلب در آزمون YOS ترکیه.
 2. سن داوطلب.
 3. معدل داوطلب در دوره تحصیلات دبیرستان.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه

 1. تکمیل فرم درخواست.
 2. اصل و ترجمه رسمی مدرک دیپلم.
 3. تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی (بسته به زبان تحصیل رشته دانشگاهی).
 4. تمکن مالی.
 5. پرداخت هزینه درخواست ویزا (معمولا بین 35 تا 100 دلار).

توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی و شناسایی و اسناد پشتیبان مالی باید قبل از موعد مقرر و معمولا تا اول آگوست برای دانشگاه ارسال شوند.

شرایط ویزای دانشجویی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه ، ابتدا باید توسط یک برنامه پذیرفته شوید و با مراجعه به سفارت ترکیه درخواست ویزای دانشجویی کنید. برای دریافت ویزای دانشجویی به مدارک زیر نیاز دارید:

 • یک نسخه از نامه قبولی شما از یک دانشگاه ترکیه.
 • فرم تکمیل شده ویزای دانشجویی.
 • گذرنامه معتبر (با تاریخ انقضا بیش از پایان زمانی که قصد اقامت در ترکیه را دارید).
 • هزینه پردازش ویزا (بسته به ملیت شما متفاوت است).
 • دو قطعه عکس پاسپورتی.
Old-quarter-of-Istanbul

12. آیا نتیجه آزمون یوس ترکیه برای تحصیل در سایر کشورها معتبر است؟

آزمون یوس، یک آزمون سنجش توانایی علمی برای آن دسته از دانشجویانی است که تمایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند و نتیجه این آزمون در دانشگاه های ایران یا خارج از کشور اعتباری ندارد.

13. آیا شرکت در آزمون YOS برای تحصیل در ترکیه الزامی است؟

همانظور که اشاره شد، شرایط پذیرش برای تحصیل در ترکیه می تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. در نتیجه باید برای ورود به دانشگاه های ترکیه، از شرایط هر دانشگاه و الزام های آنها از قبیل شرایط سنی، معدل و آزمون های ورودی مورد نیاز به طور کامل اطلاع داشت.

در نتیجه در این بین ممکن است برای تحصیل در ترکیه، آزمون یوس برای برخی از دانشگاه های این کشور مورد قبول نباشد و آزمون ارزیابی و معیار سنجش دیگری برای تحصیل و ارائه پذیرش به داوطلبان، وضع شده باشد.

برخی از آزمون ها و مدارک پذیرفته شده برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

 • SAT (آزمون استعداد تحصیلی)
 • ACT (آزمون کالج آمریکایی)
 • مدرک GCE-A
 • مدرک لیسانس بین المللی (IB-International Baccalaureate)
 • لیسانس سوریه
 • مدرک لیسانس لبنان
 • لیسانس فرانسه
 • ABITUR – آلمان
 • توجیحی – اردن و فلسطین
 • گائوکاو – چین
 • لیسانس سنگال
 • دیپلم 12 ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی – ایران
نتیجه آزمون یوس ترکیه
national-park-Cappadocia-Turkey

14. آزمون یوس پزشکی ترکیه

برای تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های ترکیه، حداق نمره قبولی در آزمون یوس ترکیه 90 می باشد و با کسب نمره کمتر، شما شانسی برای تحصیل پزشکی در ترکیه نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که شما برای تحصیل پزشکی در بعضی از دانشگاه های ترکیه، برای مثال دانشگاه استانبول به نمره ای بالاتر از 100 نیاز خواهید داشت.

15. هزینه ثبت نام در آزمون یوس ترکیه

هزینه ثبت نام در آزمون یوس، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است و هزینه دقیق ثبت نام آزمون یوس ترکیه در وبسایت هر دانشگاه اعلام شده است.

به طور کلی هزینه ثبت نام آزمون یوس در سال 2021 در دانشگاه های ترکیه، بین 20 تا 70 دلار است.

16. چگونه خود را برای آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه آماده کنیم؟

اولین راه به منظور آشنایی با سطح و سختی آزمون یوس ترکیه، بررسی نمونه سوالات و استفاده از منابع و کتاب های آزمون یوس ترکیه است. در ادامه می توانید با مشاهده نمونه سوالات سال های گذشته، بیشتر با آزمون یوس آشنا شوید.

هزینه آزمون یوس ترکیه
Living-in-Antalya-Turkey

17. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

همانطور که اشاره شد، هزینه آزمون یوس ترکیه بین 20 تا 70 دلار است و همچنین هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی، بسیار مقرون به صرفه است. البته هزینه های تحصیل و شهریه بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است.
به عنوان مثال جالب است بدانید که شهریه رشته اقتصاد در دانشگاه های دولتی بسیار بیشتر از دانشگاه های خصوصی ترکیه است. 

هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان بین المللی، معمولا گران تر است. شهریه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ترکیه از 600 تا 1500 دلار در سال متغیر است و این مبلغ برای تحصیل به زیان ترکی در ترکیه معمولا بین 240 تا 750 دلار است.

توجه داشته باشید که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ترکیه از این مبلغ بالاتر است و در برخی دانشگاه ها تا 20.000 دلار در سال تخمین زده می شود.

18. هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در هر کشوری علاوه بر رقم میانگینی که ارائه می شود، رقم نهایی هزینه های زندگی شما رابطه تنگاتنگی با سبک زندگی و عادت های هزینه ای ماهانه شما دارد. اما علاوه بر در نظر گرفتن موارد ذکر شده، هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتا پایین است.

تخمین زده می شود که برای تامین هزینه های زندگی و محل اقامت، بودجه مورد نیاز شما بین 400 تا 500 دلار آمریکا در ماه باشد.

علاوه بر هزینه های ماهانه زندگی در ترکیه برای تأمین هزینه های کتاب های درسی و هزینه های اداری به 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

19. مزایای تحصیل در ترکیه

در پایان به مزایای تحصیل و زندگی در ترکیه و برخی دلایل علاقه مندی دانشجویان برای تحصیل در این کشور اشاره خواهیم کرد.

 1. نزدیکی به ایران.
 2. کیفیت بالای آموزش.
 3. محل اتصال شرق و غرب.
 4. شهریه پایین دانشگاه های ترکیه.
 5. پایین بودن هزینه های زندگی در ترکیه.
 6. امکان دسترسی آسان به سایر نقاط جهان از طریق فرودگاه های بین المللی ترکیه.
مراکز آزمون یوس ترکیه
turkey-istanbul-taksim

20. رشته های پرطرفدار دانشجویان بین‎ المللی برای تحصیل در ترکیه

آیا شرایط تحصیل در ترکیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.صفحه 1 از 2نام و نام خانوادگی*شماره تلفن همراه*سن*آدرس ایمیل*بعدی

دانشجویان بین المللی بیشتر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، تجارت، حقوق، اقتصاد، روانشناسی ، معماری، دامپزشکی و مهندسی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه درخواست می دهند.

بیشترین تعداد دانشجویان خارجی شرکت کننده در این آزمون از کشورهای آذربایجان ، ترکمنستان ، ایران ، سوریه ، آلمان ، بلغارستان ، افغانستان ، قرقیزستان ، تانزانیا ، کنیا ، مالاوی ، مصر و تونس هستند.


سوالات متداول آزمون یوس ترکیه

✅ آزمون یوس YOS چیست؟

آزمون یوس (YOS) یک آزمون دانشجویی برای دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه دارند، می‎‎‌باشد.✅ چه کسانی می توانند در آزمون یوس ترکیه شرکت کنند؟

شرایط ازمون یوس ترکیه به این صورت است که هر فردی با مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان یا مدرک معتبر معادل آن در ترکیه، می تواند در این آزمون شرکت کند.✅ تاریخ آزمون یوس چه زمانی است؟

تا سال 2011، آزمون (YÖS) در ژوئن هر سال توسط ÖSYM برگزار می شد. براساس مصوبه هیئت مدیره در تاریخ 21.01.2010، شرایط تاریخ برگزاری آزمون یوس ترکیه از محدوده YSYM خارج شده و به دانشگاه ها منتقل شد.✅ شرایط و بخش های آزمون یوس ترکیه چگونه است؟

آزمون شامل دو فصل مختلف، آزمون مهارت های یادگیری مقدماتی و آزمون ترکی است. شما می توانید آزمون ترکی را به صورت اختیاری پاسخ دهید.
✅ هزینه آزمون یوس ترکیه چقدر است؟

به طور کلی هزینه ثبت نام آزمون یوس در سال 2021 در دانشگاه های ترکیه، بین 20 تا 70 دلار است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.